Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç dökülmesi hayat boyunca belli sebepler ve şartlarda kadın ve erkeklerde sık yaşanan dermatolojik ve kozmetik bir sorundur. Ortalama saç folikülü bir insanda 100.000 kadardır.

Her saç teli ayda 1-1,5 cm uzar ve bir saç telinin ortalama ömrü 2-5 yıldır. Bu süre sonunda yaşam döngüsünü tamamlayan saç teli dökülür o yüzden günde 75-100 saç telinin dökülmesi normaldir. Bu rakamların üzerinde saç dökülmesi araştırılmalıdır.
Saç İle İlgili Problemleriniz İçin
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!
İletişim

Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülme şikayeti ile gelen kişinin ayrıntılı dermatolojik muayene, laboratuvar tetkikler istenerek ile altta yatan saç dökülme sebebi belirlenmelidir.

En Yaygın Saç Dökülme Sebepleri;
Androgenetik alopesi, telogen effluvium, bağışıklık sisteminin hastalıklarına bağlı, enfeksiyon hastalıklarına bağlı, hormonal sebeplerdir.

Saç Dökülmesi

Androgenetik Alopesi

En sık erkeklerde gözlenen, anne ya da baba tarafından kalıtsal olarak aktarılan, ergenlik sonrası başlayabilen, en sık 20-30’lu yaşlarda görülebilen, zamanla saçlı derinin tepe ve orta bölgesinde saçların yoğunluğunun azaldığı, inceldiği ve erkeklerde açılmaların net zamanla görüldüğü bir tablodur. Kadınlarda kalıtsal olarak % 50 oranda gözlenebilir ve menapoz sonrası görülme sıklığı artar.

Telogen Effluvium

Muayenede gözlenen en sık saç dökülme sebebi Telogen effluviumdur. Sebepler; yoğun ve ani kilo kaybı, geçirilen enfeksiyon hastalıkları, ateşli hastalıklar, gebelik sonrası doğumu izleyen 3 – 4. aylarda, demir eksikliği, işlem sonrasında, hormonal problemler, tiroid hastalıklarında Telogen effluvium sık gözlenir.

Saç Dökülmesinde Tedavi

Tedavi altta yatan sebebe göre değişir.

Androgenetik alopeside en etkili tedavi saç ekimidir. Saç ekimi ile beraber veya saç ekimi istemeyen hastalarda saç dökülme tedavisi ve Saç mezoterapisi saçlı derinin saç foliküllerini korumak için yapılır.