Dolgu Uygulamaları

Dolgu

Dolgular cilt altına enjeksiyon yöntemiyle uygulanan ve birçok estetik operasyondan daha sık uygulanan ameliyatsız gençleşme yöntemidir.
Dolgu, cilt altındaki bölgelerde kırışıklıkları gidermek ve konulduğu bölgede lifting denilen yüzeyden kaldırıp çekme veya germe sağlamak ve konulduğu bölgede hacim yaratıp şekillendirme amacıyla da kullanılabilir.
Dolgu Uygulaması İçin
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!
İletişim

Dolgu Uygulaması Nedir?

Günümüzde en fazla kullanılan dolgu maddesi olan Hyalüronik Asit Bazlı Dolgular yüzdeki her türlü çizginin ve yaşlanma belirtisinin giderilmesi için kullanılan doku ile gayet uyumlu malzemelerdir.

Genel olarak 9 ile 12 ay arasında kalıcılığını sürdürür. Hastaya uygulanmadan önce, uygulanacak bölge üzerine ağrı hissedilmemesi için anestezi kremi sürülür. Dolgu işlemi ortalama 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşir. Ayrıca iyileşme sürecine ihtiyaç duymaz, dolayısıyla işlem sonrası normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Dolgu Uygulaması Nedir

Hyalüronik Asit Bazlı Dolgu Maddesinin Özelliği Nedir?

Bu maddenin en önemli özelliği, insan vücudunda da yer almasıdır. Ve insan vücudunda zaten var olduğu için, hiçbir farklı ve istenmeyen reaksiyona yol açmaz. İstenmeyen etkileri ve sonuçlarda Hyalurinaz denilen maddeyle anında eritilme şansı da vardır.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

  •  Dudak ve burun kenarlarında aşağıya uzanan nazolabial ve marionette denilen kırışıklık ve üzüntü çizgilerini azaltmak için
  • Dudak üzerinde bulunan kırışıklıkları gidermek için
  • Derinleşmiş sivilce izleri ve yara izlerinin azaltılması için,
  • Dudakların daha dolgun hale getirilmesi,
  • Gözaltında yer alan çökmelerin giderilmesi,
  • Çene hatlarının daha net hale getirilmesi,
  • Elmacık kemiklerinin ve yanakların daha belirgin olmasının sağlanması,
  • Yüzde yaşla birlikte kaybolan hacmi geri kazandırılması gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Dolgu Maddesi İçerikleri


Hyaluronik Asit İçeren Dolgular

En popüler olan dolgu maddesi hyaluronik asittir. Yan etkileri nadirdir ancak işlem sonrası bir kaç gün sürebilen enjeksiyon bölgesinde küçük kanama ve morarma görülebilir.

Dolguların Çeşitlerine Göre Etki Mekanizmaları ve Etki Sürelerine göre kalıcı ve geçici dolgular olarak ikiye ayrılır.

Geçici Dolgular


Hyaluronik Asit Dolgular

Geçici dolgu sınıfında yer alan bu dolgular güvenli oluşları nedeniyle en yaygın kullanılan dolgulardır. Uygulandıkları bölgede çok yoğun su tutma kapasitesi sayesinde hacim oluşturlar. Enjekte edildikleri bölgedeki kırışıklıklar, çöküklükleri giderirler ve aynı zamanda hacim kazandırıp şekil verirler. Etkisi enjeksiyon sonrası hemen görülür ve etkileri uygulanan bölgeye göre 9-12 ay devam eder.

Dolgu Nerelerde Kullanılır

Yarı Kalıcı ya da Biositümülan Dolgular


Kalsiyum Hidroksiapatit

Bu tür dolgular laboratuvar ortamında elde edilen kalsiyum hidroksiapatit ve su içeren jelden oluşmaktadır. İlgili bölgeye enjekte edildikten sonra taşıyıcı görevi gören jel vücut tarafından emilir ve bu esnada kalsiyum hidroksiapatit içeren mikrokürecikler açığa çıkar. Sonrasında enjekte edildiği bölgede hücreleri uyararak bağdoku üretimini artırır. Biyolojik sitümülasyon denilen bu işlemde dokuda yeni kolagen sentezi devam ederek yenilenme günden güne artar. İşlem öncesi herhangi bir alerji testi gerektirmez. Etkinliği 2 yıla kadar devam eder ve gerekli görülen durumlarda etkinliği uzatmak için ikinci ya da üçüncü ek uygulama yapılabilmektedir.

 

Dolgu Enjeksiyonu Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulama sonrası yoğun spor, hamam, sauna gibi terleme önerilmez. Uygulama yapılan bölgelere 1 hafta süre ile sert sayılabilecek masaj hareketlerinden kaçınılınması tavsiye edilir. Uygulama bölgesinde herhangi bir kızarıklık oluşmuşsa, morarma ve hassasiyet halinde doktorunuza danışmanızı öneririm.

 

Dolgu İşlemi Diğer Estetik İşlemlerle Birlikte Uygulanabilir mi?

Dolgu işlemi ile beraber deri kalitesini artıracak tüm enjeksiyon işlemleri ve cildi sıkılaştırıp, geren tüm Enerji bazlı cihazlar ile belli bir takvime uyarak planlama içerisinde uygulanır.