Fotona Erbium Lazer İle Cilt Gençleştirme

Yaş alma sürecinde kalıtsal yatkınlıkların yanında, güneşin zararlı etkileri, sigara kullanımı, beslenme düzensizlikleri, kilo alıp vermeye bağlı cildin elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmaya, kırışıklıklara sebep olur.
Fotona Erbium Lazer Cilt Gençleştirme Uygulaması
İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!
İletişim

Fotona Erbium Lazer İle Cilt Gençleştirme Nedir?

20’li yaşlardan itibaren kolagen yapımı ve yıkımı arasında denge değişir. Zamanla ve yaş aldıkça derinin dermiş tabakasının kolagen ve elastik liflerinde yıpranma ve hyalüronik asit içeriğinde azalma olur. Esnekliğinin kaybeden cilt matlaşır, kırışır ve sarkmalar gözle görülür hale gelir. Bu durum sonucunda dolayısıyla cildi gençleştirmek için dolgu tercih etmeyen ya da dolgu ile yapılacak iyilik halini sürdürmek ve daha doğal sonuçları elde etmek için Cilt gençleştirici ve sıkılaştırıcı Lazerler kullanılır. Erbium Yag lazerler bu anlamda en etkili cilt gençleştirilmesi lazerleridir.

Lazer teknolojileri tıbbın birçok alanında geniş yer bulan bir tedavi sistemidir. Estetik uygulamalar da bu alanların başında gelir. Cilt gençleştirme, leke ve yara izi tedavileri, cildi sıkılaştırma amaçlı ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde ve epilasyon uygulamalarında lazer teknolojileri yıllardır kullanılmaktadır.

Fotona Erbium Lazer de bu uygulamalarda başarılı ve güvenle kullanılan lazer çeşitlerinden biridir.

Fotona Erbium Lazer Nedir

Fotona Erbium Lazer Nedir?

Fotona Erbium yag lazer, cilt problemlerinin tedavisi için kullanılan bir tür lazer sistemidir. Erbium lazer sisteminin dalga boyu 2940 nm’dir. Fotona Erbium Lazer, çok hızlı şekilde epidermisten dermise doğru inerken, epidermis ve dermis arasındaki dokular içinde bulunan su molekülleri tarafından emilir. Bu sayede epidermiste çok hızlı bir soyulma elde edilir. Bu soyulma ile birlikte cilt kendini yenilemek için olduğundan daha hızlı çalışmaya başlar. Kısacası Fotona Erbium Lazer yani Er-yag lazer, ısı ile bir hasar oluşturmadan su moleküllerinin lazer ışınlarını emmesi ile bir tedavi başlatır. Erbium Lazerlerin en önemli avantajlarından biri de benzer ablatif sistemlere göre iyileşme sürecinin çok hızlı olmasıdır.

Fotona Erbium Lazer Hangi Problemleri Tedavi Edebilir?

Fotona Erbium Lazer,

  • Göz ve dudak çevresi çizgilerini ve kırışıklıklarını
  • Cilt izlerini
  • Cilt lekelerini
  • Aşırı yağlanmayı
  • Dermal ve epidermal lezyonların tedavilerinde kullanılmaktadır.

Bu problemlerin yaşandığı alanlarda bu lazer tedavisi rahatlıkla uygulanabilir.

Erbium Lazer Hangi Cilt Tiplerinde Uygulanabilir?

Er-Yag Lazer tüm cilt tipleri ve tüm ten renklerinde kullanılabilir olmasıyla herkesin tercih edebileceği bir tedavi yöntemidir.

Erbium Lazer Kaç Seans Uygulanır?

Bu konuda bir bilgi verebilmek için öncelikle, Erbium Lazerin hangi tedavi için uygulanacağı bilinmelidir. Tedavi amacı belirlendikten sonra başarı elde etme süresi de dolaylı olarak seansları etkiler. Bu nedenle öncelikle cilt problemleriniz muayene edilmeli ve tanının konması gerekir.

Erbium Lazer Uygulama Prosedürü Nasıldır?

İşlem öncesinde ayrıntılı görüşme gerekmektedir. Hastanın tıbbi öyküsü, daha önce aldığı tedaviler, komplikasyonlar ve cilt tipi sorgulanır. İşlemin derinliğine göre değişen iyileşme süresi hastaya anlatılmalıdır. Cildin ihtiyacı olan soyulma derinliği muayene sonrası tespit edilerek fotoğraflama yapılır. İşlemin risklerini anlatan aydınlatılmış onay formu hasta tarafından imzalanır.

Erbium Lazer Uygulama

Erbium Lazer ile Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

PIH; artmış cilt pigmentasyonuna neden olabilir. Nadiren de olsa özellikle koyu tenli bireylerde rastladığımız bir yan etkidir. Hastanın leke oluşumuna yatkınlığı söz konusuysa tedaviden önce leke açıcı kullanımı PIH oluşum riskini azaltacaktır. Tedavi sonrasında steroid içeren kremler kullanılarak risk daha da azaltılabilir.

Hipopigmentasyon (azalmış pigmentasyon); lazer uygulaması sonrasında oluşabilecek bir komplikasyondur diyebiliriz. Derin soyma işlemlerinde ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Cilt yenileme amacıyla yapılan soyma işlemlerinde bu durum oluşmazken, et beni çıkarma tedavilerinde derin aşınma nedeniyle oluşabilmektedir.

Akne alevlenmesi: Genellikle işlem sonrasında yaranın bakımı amacıyla kullanılan kremlerin yağlı olması nedeniyle oluşur.

Erbium Lazer ile Cilt Soyma İşleminden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşlem sonrası fotoğraf ile hastanın verilen tedaviye uyumu ve takibi çok önemlidir.

Erbium Yag Lazerler ve beraberinde uyumlu olan Nd yag lazer sistemleri birlikte kullanılarak cilt sıkılaşması ve gerilmesi, derinin daha iyi hale gelmesi sağlanır.

Erbium Yag lazerlerin Fotona ‘ ya özel “Smooth“ denilen modu ile cilt üzerinde soyulma olmadan deri altında eskiyen yıpranan kolagen sentezi ve sıkılaşma sağlanır.

Smootheye denilen Fotona Erbium yag lazerlere özgü bir tedavi yöntemi ile ameliyatsız göz çevresi kırışıklıkları ve gevşemenin, düşük göz kapağı tedavisi yapılabilmektedir.

Liplase denilen dolgusuz ağız çevresi ve dudak dolgunlaştırma işlemi de yine Fotona Erbium Yag lazerlere ait bir tedavidir.

Hep ihmal edilen boyun bölgesi ve boyun kırışıklıklarının tedavisi de Fotona Erbium Yag lazerlerin Smooth modu ve sıkılaştırıcı etkileri ile Boyunda sıkılaşma sağlanır ve kırışıklıkların azalması sağlanabilir.